Historia Batalionu ściśle wiąże się z dziejami pododdziałów reprezentacyjnych występujących w bogatej historii narodu polskiego. Począwszy od zarania państwowości funkcje wojskowej asysty honorowej pełnili kolejno rycerze drużyny książęcej, chorągwi nadwornych, a następnie gwardii królewskiej.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. funkcje reprezentacyjne przejęła Kompania Zamkowa oraz Szwadron Honorowy.
Od 1944 roku zadania organizacji i zabezpieczenia uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej przydzielono Stołecznej Komendzie Garnizonu Warszawa. Funkcje reprezentacyjne pełniły wówczas Szwadron Reprezentacyjny WP oraz Kompanie honorowe z jednostek garnizonu stołecznego.
Kompania Reprezentacyjna WP, jako asysta honorowa, sformowana zostaje w 1954 roku. Żołnierze podczas oficjalnych uroczystości ubrani byli w mundury zapinane pod szyją, okrągłe czapki garnizonowe z czerwonymi otokami, długie buty, a uzbrojenie stanowiły karabiny AWT z nasadzonymi bagnetami i brązowe ładownice. W 1969 roku z istniejącej dotychczas jednej kompanii powstają dwie: Kompania Reprezentacyjna WP i Kompania Wart Honorowych. Pierwsza była przeznaczona do wykonywania zadań reprezentacyjnych w czasie uroczystości państwowych i wojskowych, druga do pełnienia wart honorowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W 1973 roku wprowadzono w Kompanii Reprezentacyjnej umundurowanie trzech rodzajów wojsk /lądowych, lotniczych, marynarki wojennej/ a od 17 stycznia 1982 roku do umundurowania Kompanii Reprezentacyjnej wprowadzono tradycyjną polską rogatywkę.
W 1981 roku z Kompanii Wart Honorowych utworzona zostaje 2 Kompania Reprezentacyjna WP. Od 1991 roku Rozkazem Szefa Sztabu Generalnego WP zostaje powołana 3 Kompania Reprezentacyjna WP.
Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, jako samodzielna jednostka podporządkowana Dowódcy Garnizonu Warszawa, rozpoczął funkcjonowanie dniem 01 stycznia 2001 roku, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, rozkazem Szefa Sztabu Generalnego WP w funkcjonującej do dziś strukturze.
Integralnymi pododdziałami batalionu są:
Batalion realizuje zadania reprezentacyjne w garnizonie stołecznym, na terenie Polski oraz poza jej granicami. Skład wojskowych asyst honorowych zależy od charakteru i rangi uroczystości. Żołnierze brepr WP zabezpieczają powitania głów państw, szefów rządów i dowódców wojskowych. |
Biorą udział:
|
W 2009 roku Batalion Reprezentacyjny WP brał udział w zabezpieczeniu 1382 uroczystości:
Powitania i pożegnania delegacji państwowych i wojskowych | 68 |
Składanie listów uwierzytelniających Prezydentowi RP przez nowo akredytowanych ambasadorów obcych państw | 20 |
Uroczyste Zmiany Posterunku Honorowego oraz Uroczyste Odprawy Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza | 55 |
Składanie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza | 76 |
Pogrzeby z wojskową asystą honorowa | 522 |
Składanie wieńców na płytach i pomnikach | 142 |
Uroczystości patriotyczno - religijne i inne | 499 |
Benemerenti
Batalion Reprezentacyjny WP i Fundacja Anny Dymnej zostali w 2007 roku laureatami Dyplomu Benemerenti Ordynariatu Polowego WP. Podczas uroczystości, która odbyła się w dniu 6 stycznia 2007 r. w Katedrze Polowej WP, w obecności przedstawicieli najwyższych władz państwowych, wojskowych, dowódców wszystkich rodzajów sił zbrojnych i licznie zgromadzonej publiczności, to zaszczytne wyróżnienie z rąk Biskupa Polowego WP gen. dyw. dr. Tadeusza Płoskiego przyjął dowódca batalionu ppłk Tomasz Dominikowski.
Dyplom Benemerenti (Dobrze zasłużonym) ustanowiony dekretem biskupa polowego WP z dnia 23 lutego 1995 roku, przyznawany jest "dla podkreślenia zasług osób i instytucji, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość".
Znak Honorowy SZ RP
Decyzją Nr 78/ MON z dnia 23 lutego 2007 r. Minister Obrony Narodowej Pan Aleksander SZCZYGŁO, za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych w 2006 r. wyraził uznanie i nadał tytuł honorowy "Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" Batalionowi Reprezentacyjnemu Wojska Polskiego.
Uroczystość nadania tytułów honorowych odbyła się w dniu 12 marca 2007 r. w Klubie Marynarki Wojennej w Gdyni. Z rąk Ministra Obrony Narodowej znak honorowy odebrał dowódca batalionu ppłk dypl. Tomasz DOMINIKOWSKI.