LINKI:
Ministerstwo Obrony Narodowej | Sztab Generalny WP | Dowództwo Garnizonu Warszawa | Departament Wychowania i Promocji Obronności 

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić.

Tak mi dopomóż Bóg.

 23.04.2010 r.

W dniu 23 kwietnia 2010 r. na płycie Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa - Okęcie, w asyście Kompanii oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP powitano 21 ostatnich trumien z ciałami ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Między innymi sprowadzona została trumna z ciałem Dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego. Po ceremonii smutnego powitania trumna przewieziona została do kaplicy Katyńskiej w Katedrze Polowej WP, gdzie odbyło się całonocne czuwanie.

Dzień później nabożeństwa żałobne w intencji generała Kazimierza Gilarskiego rozpoczęły się mszą świętą
w Katedrze Polowej WP, którą celebrował metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. Po mszy świętej trumnę złożono na lawetę armatnią i w asyście Szwadronu Kawalerii WP odprowadzono sprzed Katedry. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

foto: Konrad KACZMARZ/Jarosław SIWEK18.04.2010 r.

W dniu 18 kwietnia w Krakowie odbyły się uroczystości żałobne i pogrzebowe Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego i Pani Marii Kaczyńskiej.
Para Prezydencka odprowadzona została do krypty na Wawelu w asyście Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej WP, po złożeniu trumien z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich w sarkofagu pluton salutowy brepr WP oddał 21 salw artyleryjskich.

foto: Krzysztof Machałek

                     

foto: Marek Rawa17.04.2010 r.

W dniu 17 kwietnia ulicami Warszawy, w asyscie Szwadronu Kawalerii WP zostały przewiezione na lawetach armatnich trumny z ciałami Pary Prezydenckiej. Trasa konduktu wiodła od Pałacu Prezydenckiego do Archikatedry św. Jana Chrzciciela.

                     

                     

foto: Andrzej Klimczuk15.04.2010 r.

W dniu 15 kwietnia na Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa - Okęcie, w asyście Kompanii Honorowej brepr WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP przyjęta została trumna z ciałem ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Pana Ryszarda KACZOROWSKIEGO.

foto: Artur ZAKRZEWSKI13.04.2010 r.

W dniu 13 kwietnia trumny z ciałami Prezydenta RP i Pierwszej Damy zostały wystawione na widok publiczny w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. Trumna z ciałem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego została wniesiona przez oficerów Dowództwa Garnizonu Warszawa, natomiast trumnę z ciałem Pani Marii Kaczyńskiej przenieśli na katafalk żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego WP. Pierwszy honorowy posterunek przy trumnach Pary Prezydenckiej składał się z oficerów, podoficerów i szeregowych brepr WP.

foto: Artur ZAKRZEWSKI13.04.2010 r.

W dniu 13 kwietnia na Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa - Okęcie, w asyście Kompanii Honorowej brepr WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP przyjęta została trumna z ciałem Pani Marii Kaczyńskiej.

foto: Jarosław SIWEK13.04.2010 r.

W dniu 13 kwietnia 2010 r. o godz. 14.30 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się uroczystość składania wieńców połączona z Apelem Pamięci w Dolince Katyńskiej z okazji 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Dowódcą uroczystości był kpt. Leszek SZCZEŚNIAK, Apel Pamięci odczytał kpt. Wojciech SŁABOSZ.

foto: Jarosław SIWEK11.04.2010 r.

W dniu 11 kwietnia na Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa - Okęcie, w asyście Kompanii Honorowej brepr WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP przyjęta została trumna z ciałem Prezydenta RP
Pana Lecha Kaczyńskiego.

foto: Przemysław SKROŃSKI


foto: Artur ZAKRZEWSKI


więcej >>>>>

                         przejdź na początek strony