LINKI:
Ministerstwo Obrony Narodowej | Sztab Generalny WP | Dowództwo Garnizonu Warszawa | Departament Wychowania i Promocji Obronności

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić.

Tak mi dopomóż Bóg.

>>UROCZYSTOŚCI ZWIĄZANE Z KATASTROFĄ SAMOLOTU PREZYDENCKIEGO 10.04.2010 r. POD SMOLEŃSKIEM

18.05.2010 r.

W dniu 18 maja w ramach upowszechniania tradycji Wojska Polskiego na terenie Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego przebywała grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 im. gen. Antoniego Hedy ps. "Szary" w Starachowicach.

15.05.2010 r.

Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów zwiedzający mieli okazję zwiedzić Salę Tradycji DGW przed którą Honorowy Posterunek wystawiła Kompania Reprezentacyjna WP oraz obejrzeć z bliska armaty salutacyjne wystawione przez kompanię zabezpieczenia brepr WP. Chętni mogli także zwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza i wysłuchać jego historii.

14.05.2010 r.

14 maja na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego odbył się bieg przełajowy o puchar Dowódcy Batalionu Reprezentacyjnego WP. Najlepsze wyniki osiągneli:

W klasyfikacji indywidualnej:

I miejsce - kpr. Sławomir Strzałkowski;

II miejsce - st. szer. Piotr Patla;

III miejsce - szer. Damian Drzewiecki.

W klasyfikacji drużynowej:

I miejsce - 2 KRWP;

II miejsce - kompania zabezpieczenia;

III miejsce - 1 KRWP.

09.05.2010 r.

W niedzielę, 09 maja w Moskwie odbyła się defilada z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W defiladzie obok wojsk z Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, Kirgizji, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Ukrainy wzięli udział m.in. żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego WP, którzy maszerowali bezpośrednio po wojskach byłego bloku Republik Radzieckich. W defiladzie wzięło udział ponad 10,5 tys. żołnierzy z 14 krajów.

07.05.2010 r.

W dniu 07 maja w świetlicy 2 KRWP zastępca dowódcy batalionu, kpt. Leszek Szcześniak pożegnał kolejnych żołnierzy zawodowych, którzy zostali przeniesieni na inne stanowiska służbowe do jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa.
W dniu dzisiejszym nasze szeregi opuścili:

por. Sebastian Cichosz;

por. Sławomir Siemiński;

sierż. Włodzimierz Madej.

05.05.2010 r.

W dniu 5 maja odbyły się zawody w strzelaniu z pistoletu wojskowego o puchar Dowódcy Batalionu Reprezentacyjnego WP. Rywalizowało ze sobą 6 drużyn wystawionych przez pododdziały batalionu.

W klasyfikacji końcowej poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce - chor. Paweł Papis;

II miejsce - kpt. Przemysław Skroński;

III miejsce - chor. Bogusław Sarzyński.

W klasyfikacji drużynowej:

I miejsce - kompania zabezpieczenia;

II miejsce - Szwadron Kawalerii WP;

III miejsce - 1 KRWP.

02-03.05.2010 r.

W dniach 2 i 3 maja żołnierze brepr WP, jako jedyny pododdział wojskowy, brali udział w obchodach Święta Flagi oraz Święta Narodowego 3 Maja.

02-03.05.2010 r.

W dniach 2 i 3 maja żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego WP brali udział jako wojskowa asysta honorowa w uroczystościach organizowanych z okazji Święta Narodowego 3 Maja w Paryżu, na terytorium Republiki Francuskiej.
W uroczystościach brał udział Ambasador RP w Paryżu Pan Tomasz Orłowski i Attache Wojskowy płk Waldemar Kozicki oraz licznie przybyła polonia.

Żołnierze brepr WP asystowali m. in. w następujących uroczystościach:

- Msza Święta za Ojczyznę, odprawiana w Polskim Kościele,

- wręczenie odznaczeń przedstawicielom organizacji polonijnych oraz oficerom armii Francuskiej,

- składanie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym,

- oficjalne spotkanie okolicznościowe w Ambasadzie RP w Paryżu.

30.04.2010 r.

W dniu 30 kwietnia w świetlicy 2 KRWP odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy zawodowych opuszczających szeregi brepr WP, sierż. Tomasza Tłoczka i st. szer. Michała Oleksiuka. W imieniu dowódcy batalionu żołnierzy pożegnał kpt. Wojciech SŁABOSZ.

29.04.2010 r.

W dniu 29 kwietnia na placu musztry brepr WP odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Minister Obrony Narodowej w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczpospolitej Polskiej nadał:

Srebrny Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju"

st. chor. Mariusz ZARAŚ
    st. sierż. Robert SKOCZEWSKI

Brązowy Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju"

chor. Grzegorz EWERTOWSKI
    chor. Tomasz GAJEWSKI
    chor. Wojciech KOWALSKI
    mł. chor. Artur MAMCARZ
    mł. chor. Piotr RUDZIKIEWICZ
    mł. chor. Czesław RUSZKOWSKI
    sierż. Adam JARZĄBKOWSKI
    st. plut. Jarosław DRAPIŃSKI
    st. plut. Andrzej FARON
    st. plut. Rafał SCHABEK
    plut. Krystian ADAMKOWSKI
    plut. Krzysztof WYSOK

Dowódca Batalionu, niżej wymienionych żołnierzy z dniem objęcia obowiązków na stanowiskach mianował na kolejne stopnie wojskowe:

- na stopień MŁODSZEGO CHORĄŻEGO
    st. sierż. szt. Reinharda SZWARCA
    - na stopień STARSZEGO KAPRALA
    kpr. Łukasza STANISZA

Na wniosek Komisji ds. Odznaki Pamiątkowej Dowódca nadał Odznakę Pamiątkową Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz na podstawie wyników egzaminu kwalifikacyjnego przyznał Wojskową Odznakę Strzelecką II-go i III-go stopnia.

Uroczystość zakończyła defilada wojskowa.

foto: Artur Zakrzewski

przejdź na początek strony